Płytki do łazienki: czy rozmiar ma znaczenie?

Rozmiar łazienki nie musi zmieniać Twoich planów. Mimo, że odradza się używania dużych płytek w małych łazienkach to jednak przy dobrym zaplanowanym projekcie nie stanowi to problemu. Pomimo różnych wielkości, możemy uzyskać różne efekty. Wiemy, że Polacy posiadają raczej małe i nieduże łazienki w swoich domach. Dlatego chcemy Was wyprowadzić z powszechnego błędu, którym jest przekonanie, że mała łazienka jest skazana na małe płytki. W małej łazience również można zastosować płytki większe.

Jak ułożyć płytki w małej łazience?

Po pierwsze postaw na projekt. Gdy już będziesz go miał możesz zastanowić się nad płytkami. Nie skreślaj od razu dużych i wielowymiarowych płytek. Zastanów się również nad wzorem i kolorystyką, a także ich układem na ścianie. Ważnym jest aby pamiętać o jednym. Na wykładanej powierzchni powinno się znaleźć jak najwięcej całych płytek. Można zastosować również pewne złudzenia optyczne. Przykładowo przy prostokątnych płytkach ułożonych pionowo sprawimy, że pomieszczenie optycznie będzie wyższe. Analogicznie jeśli ustawimy je poziomo to pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie wydłużonego.

Po drugie zastanów się nad fugami. Przy małych łazienkach zaleca się cienkie fugowanie. Płytki wyglądają wtedy lepiej, a dodatkowym atutem jest ułatwienie czyszczenia. Kolor fugi warto dopasować także do koloru płytek. W ten sposób nie zaburzysz wnętrza. Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem kolorów w małej łazienki to warto postawić na mozaikę. Wydziel fragment ściany, na którym się ona znajdzie, a uzyskasz przepiękną dekorację.

Kształt? Faktura? Aranżacja łazienki

Posiadacze dużych łazienek mogą sobie pozwolić na szaleństwo z kolorami i fakturą. Przeciwnie jest w przypadku małych łazienek. Tutaj kolor ma duże znaczenie. Im mniejszą łazienkę posiadasz, tym jaśniejszy kolor płytek powinieneś zastosować. Jasne płytki pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie. Dla urozmaicenia i dekoracji można postawić na jeden akcent kolorystyczny. Mozaika jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Innym urozmaiceniem mogą być płytki strukturalne, albo zaaranżowanie jednej ze ścian pełnej wzorów. Warto jednak zachować umiar, ponieważ co za dużo to nie zdrowo.

  Baza z siary mleka klaczy w kosmetykach

Armatura, która jest jednym z głównych aspektów łazienki przy wzorzystych kafelkach może spowodować efekt przytłoczenia. Duża ilość mocnych kolorów i wzorów warto pozostawić dla łazienek dobrze oświetlonych i większych. Przy większych łazienkach można zastosować płytki bez fug, a dodatkowo mogą to być płytki duże. Atutem w takim rozwiązaniu jest to, że bardzo łatwo jest je wyczyścić przy myciu podłogi.

Jaki salon z płytkami wybrać?

Na całym świecie możemy znaleźć od groma salonów oferujących płytki. Dlatego tak ciężko jest nam zdecydować, gdzie się w nie zaopatrzyć. Najlepiej jest poprzeglądać opinie o tych salonach. Jednym z lepiej ocenianych miejsc jest Grupa Mo: https://grupamo.pl/category/lazienka/ Na ich stronie znajdziecie bardzo duży wybór płytek, najnowsze kolekcje, a także płytki które są krzykiem mody.