Jedną z najchętniej wybieranych form inwestycji jest zakładanie lokat bankowych. Zdecydowanie się na taki rodzaj oszczędzania co prawda wiąże się z zamrożeniem środków pieniężnych na określony w umowie czas, ale też należy do najbardziej bezpiecznych form pomnażania kapitału.
Banki oferują różne rodzaje lokat – można je więc zakładać na miesiąc, kwartał, pół roku lub rok, a także zdecydować się na lokaty odnawialne, strukturyzowane, rentierskie lub walutowe. Jakie cechy mają te ostatnie?
Lokata walutowa to nic innego jak depozyt terminowy prowadzony w obcej walucie. W przypadku jej założenia trudno jednak jednoznacznie oszacować zysk, ponieważ na jego wysokość ma wpływ wartość kursu walut, który może być inny niż w dniu założenia lokaty. Pomimo, że oprocentowanie naliczane jest przez cały okres trwania lokaty, uzyskana z jej tytułu kwota w złotówkach może okazać się niższa niż w momencie jej założenia.
Lokata walutowa może wydawać się dość ryzykownym sposobem inwestowania, jednak w pewnych sytuacjach warto się na nią zdecydować. To korzystne rozwiązanie np. w przypadku osób chcących zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny.
Niektóre banki oferują ją tylko tym klientom, którzy posiadają prowadzony w walucie obcej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – tego typu ofertę znaleźć można np. na Założenie jej nie wiąże się jednak ze skomplikowanymi procedurami, a nawet jest możliwe przy wykorzystaniu mobilnej aplikacji bankowej.